نمي‌دانم كجا خوانده‌ام كه نوشته‌ شده بود بهترين هديه‌اي كه شما مي‌توانيد به خانواده‌تان بدهيد يك زندگي محكم و پر از مهر و محبت است. اغلب اوقات دغدغه‌هاي زندگي از كار خانه گرفته و بچه‌داري تا مسووليت‌هاي شغلي روي روابط زندگي زناشويي تاثيرگذار است.

در اينجاست كه پيدا كردن فرصتي مناسب در طول روز براي صحبت كردن و ابراز همدردي و علاقه كه منجر به تقويت پايه‌هاي زندگي مي‌شود بسيار كارساز است.

اصولا زندگي‌هاي موفق بيانگر اين واقعيت هستند كه آنها مهارت‌هاي حل مشكلات زندگي را بخوبي مي‌دانند. و بالطبع در تربيت فرزندان سالم‌تر موفق‌ترند روان‌شناسان چندين راه براي تقويت روابط زناشويي پيشنهاد مي‌كنند كه عبارتند از:

1 – هميشه سعي كنيد برخورد مناسبي با همسرتان داشته باشيد محبت و عطوفت خود را از همسرتان دريغ نكنيد اگر خيلي سرتان شلوغ است و زياد درگير كار هستيد حداقل به هنگام سلام و خداحافظي اين ابراز علاقه را بخوبي نشان دهيد.

2 – فكر نكنيد كه بايد منتظر بمانيد تا بچه‌ها بخوابند آن وقت با همسرتان در مورد مسائل مختلف صحبت كنيد مي‌توانيد بعد از رسيدن به منزل، پس از مدتي سر و كله زدن با بچه‌ها، در مورد كارها و ساير مسايل زندگي‌تان با همسرتان گفتگو كنيد. اين را به فرزندانتان ياد بدهيد كه بايد به پدر و مادر هم اجازه بدهند تا آنها درباره مسائل زندگي بطور خصوصي با هم گفتگو كنند. براي اين كار مي‌توانيد فرزندانتان را تشويق به خواندن كتاب كنيد يا به آنها اجازه دهيد كه يك فيلم تماشا كنند يا با اسباب‌بازي‌هايشان بازي كنند آن وقت به راحتي مي‌توانيد با همسرتان به گفتگو بپردازيد.

3 – بد نيست گاهي اوقات بدون فرزندانتان براي صرف شام به رستوران برويد اگر به لحاظ مالي مشكلي وجود دارد حداقل براي خوردن يك قهوه يا گشت زدن در فروشگاه‌ها، كتاب‌فروشي‌ها و يا هر جايي كه دوست داريد وقتتان را با هم بگذرانيد. همچنين مي‌توانيد در منزل بمانيد و فرزندانتان را به منزل پدر و مادرتان بفرستيد. آن وقت يك شام خوب بپزيد، چند شمع روشن كنيد و از يك شب رويايي لذت ببريد.

4 – زماني كه از كار منزل فارغ شديد به جاي اين كه به مطالعه بپردازيد بد نيست با همسرتان در مورد كتابي خاص گفتگو كنيد، يا با همديگر به آهنگ‌هاي دلخواهتان گوش دهيد، يا با هم شطرنج بازي كنيد و حتي مي‌توانيد در كنار شومينه در مورد آرزوهايتان صحبت كنيد

5 – از حال يكديگر خبر داشته باشيد و اين كار را يك عادت هميشگي براي خود قرار دهيد. توجه داشته باشيد كه اوضاع و احوال همسرتان چگونه است اگر او جلسه مهمي داشت پس از اتمام كارش با او تماس بگيريد. اگر همسرتان در خانه است با يك تلفن از اوضاع و احوال همسرتان و بچه‌ها باخبر شويد. حتي‌ مي‌توانيد براي او پيام بگذاريد مطمئن باشيد حتي يك پيام نيز مي‌تواند براي همسرتان اتفاق خوشايند باشد.

6 – به جاي ديدن نقاط منفي همسرتان، روي نقاط مثبت او تمركز كنيد. آنها را ليست كنيد و در زمان مناسب به خاطر وجود اين نقاط مثبت از او قدرداني كنيد. اگر در مقابل فرزندانتان از همسرتان قدرداني مي‌كنيد مطمئن باشيد كه فرزندانتان هم ياد مي‌گيرند در آينده چنين رفتاري داشته باشند.

فراموش نكنيد روابط گرم خانوادگي از احترام گذاشتن به يكديگر نشات مي‌گيرد و با اين رفتار مي‌توانيد نقش يك پدر و مار خوب را براي كودكتان بازي كنيد.

7 – انتخاب ورزش يا پياده‌روي با يكديگر هم روش مناسبي براي با يكديگر بودن است.

8 – سعي كنيد كه زندگي زناشويي خود را جوان نگهداريد و گاهي اوقات وانمود كنيد كه با هم نامزد هستيد. حتي مي‌توانيد جلوي فرزندانتان دست يكديگر را بگيريد و به مكان‌هايي كه در زمان نامزدي به آنجا مي‌رفتيد برويد و در آنجا ديداري تازه كنيد.

9 – اگر مي‌توانيد در فرصت‌هايي نظير سالگرد ازدواج، نامزدي و يا تولد به مسافرت برويد و در اين مسافرت از آرزوهايتان براي يكديگر صحبت كنيد.

Advertisements